Każdy projektant, producent, czy sprzedawca może w skuteczny sposób chronić swoją markę przed konkurencją. Chcesz wiedzieć jakie przysługują Tobie prawa? Nie wiesz, jakie istnieją możliwości ochrony prawnej dla Twojej marki modowej?
Jednym z najprostszych narzędzi jest ochrona na gruncie prawa autorskiego, uregulowana przez ustawę z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83 ze zm.). Ochronie na gruncie tego prawa podlega każdy utwór, czyli „każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia”. Obejmuje ona zarówno prawa osobiste jak i majątkowe twórcy, a samo prawo jest niezależne od dochowania jakichkolwiek formalności prawnych. W przypadku dokonania naruszenia przez konkurencyjny podmiot możliwe jest wystąpienie z roszczeniem o zaniechanie działania, usunięcie skutków naruszenia, naprawienia szkody oraz wydanie uzyskanych korzyści wynikających z naruszenia praw autorskich danej marki.
Gdy ktoś zarejestruje Twoje logo lub nazwę…
Ochrona na gruncie prawa autorskiego może wydawać się z pozoru wystarczająca, jednakże co w przypadku, gdy inny podmiot zarejestruje naszą nazwę lub logo jako znak towarowy?
Każda marka buduje swój prestiż i renomę w oparciu o swoją nazwę oraz logo. Takie działania jak promocja oraz marketing, a przede wszystkim związane z tym zazwyczaj spore nakłady finansowe powinny skłonić zainteresowany podmiot do zastrzeżenia nazwy firmy oraz loga jeszcze przed rozpoczęciem swojej działalności.
Uzyskanie prawa ochronnego na dany znak towarowy stanowi jedyną inwestycję
w markę, która pozwoli na kompleksową ochronę towarów i usług podmiotów z branży modowej. Prawo ochronne na znak towarowy daje monopol na używanie oznaczenia na danym obszarze oraz dla konkretnych towarów i usług. Ponadto inne podmioty nie będą mogły działać pod marką taką samą lub podobną. W momencie uzyskania prawa ochronnego na dany znak towarowy projektanci, czy producenci nie muszą obawiać się, że jakikolwiek podmiot będzie się pod nich „podszywał”, prowadząc taką samą lub podobną działalność i czerpał renomę z ich marki. Jednocześnie, gdy nasz znak został już zarejestrowany możliwe jest wykazanie komu przysługują do niego prawa, a wartość oraz wiarygodność marki wzrasta.
Kolejną z zalet rejestracji znaku towarowego są korzyści finansowe oraz możliwość udzielania płatnych licencji na posługiwanie się naszym znakiem towarowym. Zabieg ten jest popularny w branże modowej i stosowany m.in w momencie, gdy inne podmioty chcą prowadzić działalność posługując się systemem franczyzy.
Zastrzeżenie znaku towarowego słownego zapewnia dodatkowo ochronę w Internecie. Właściciel marki uzyskuje prawo do legalnego i bezpiecznego wykorzystywania domeny oraz ochronę przed przejęciem jego adresu internetowego. Jednocześnie każdy podmiot będzie posiadał prawo do zablokowania innym możliwości używania znaku towarowego w reklamach testowych AdWords.
Prawna ochrona wzornictwa
Większość projektantów, czy producentów z branży modowej zapewne zastanawiała się kiedyś, czy istnieje możliwość prawnej ochrony wzornictwa. W tej dziedzinie prawa znajdują zastosowanie przepisy uregulowane w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. prawo własności przemysłowej (Dz.U. 2001 nr 49 poz. 508). Wzory przemysłowe chronią to, co jest najważniejsze w branży modowej, czyli zewnętrzny wygląd produktu. Często wzornictwo połączone jest z funkcjonalnością danego wytworu, jednakże w tym sektorze to właśnie wygląd zewnętrzny odpowiada za to, jak atrakcyjny jest produkt, oraz czy przyciągnie uwagę klientów.
Zgodnie z art. 102 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. prawo własności przemysłowej (Dz.U. 2001 nr 49 poz. 508) za wzór przemysłowy uznaje się „nową i posiadającą indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadaną mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, strukturę lub materiał wytworu, oraz przez jego ornamentację”. W celu kompleksowej ochrony swojego wzornictwa, oraz zabezpieczenia się przed ewentualnym plagiatem, każdy projektant, jeszcze przed pierwszym upublicznieniem swojej kolekcji, powinien zarejestrować swój wzór przemysłowy.
Podsumowując, każdy podmiot działający w branży modowej może chronić swoją markę na paru płaszczyznach. Ochroną, która nie wymaga dodatkowych formalności jest ochrona na gruncie prawa autorskiego, jednakże nie zabezpiecza ono w żaden sposób naszych znaków towarowych, ani wzorów przemysłowych. Podmioty działające w tej branży powinny w pierwszej kolejności zastrzec nazwę oraz logo swojej marki, a później zastanowić się nad ochroną konkretnych projektów poprzez uzyskanie na nie praw z rejestracji wzorów przemysłowych. W tym celu konieczne jest znalezienie kancelarii lub firmy specjalizującej się w dziedzinie zastrzegania znaków towarowych oraz wzorów przemysłowych, która pomoże nam przy wyborze stosownego modelu ochrony dostosowanego do naszej działalności.
Anna-Maria Sobczak, prawnik z firmy Lawyer Line sp. z o.o.