Rynek kapci w Polsce nieustannie ewoluuje i rozwija się. Polacy coraz większą wagę przywiązują do obuwia domowego. Dla wielu z nich cena tego asortymentu nie jest najważniejszym kryterium branym pod uwagę przy zakupie. Tu zdecydowanie liczy się komfort, i to jest najważniejszy wyznacznik obuwia domowego. Klienci zwracają uwagę na lekkość kapci, odpowiednią podeszwę, która koniecznie musi posiadać zabezpieczenia antypoślizgowe, naturalne materiały z których wykonano cholewkę, a w przypadku kapci zimowych bardzo ważne jest ocieplenie. Nie bez znaczenia są dziś estetyczne walory obuwia domowego. To dobry pomysł na prezent, również ten pod choinkę.
Jakie wzory oferują aktualnie producenci i dystrybutorzy kapci? Co jest hitem według klientów?
Krótka historia kapci
Wszystko zaczęło się od łapci… Dla określenia pierwszych prymitywnie zrobionych butów z łyka, kory lub słomy nasi przodkowie posługiwali się na co dzień określeniem łapcie. Tego typu obuwie było przeznaczone do chodzenia zarówno po domu, jak i koło domu. Jak czytamy w materiałach źródłowych, ludziom pomyliły się nazwykapcieiłapcie(obydwie brzmiały podobnie) i na nowe, lekkie i lepsze już buty zaczęli mówić po prostu kapcie. Przed wiekami, kiedy używano określenia kapcie ‒ wykonywano je z filcu lub płótna, rzadziej z koziej skóry, i wyprawiano na jedną stronę. Słowo kapcie zapożyczyliśmy z języka słowackiego i węgierskiego (kapce), jednak wywodzi się – podobnie jak papucie – z języka tureckiego (quapsaq, co oznacza materiał do owijania nóg; onuca).
Z biegiem czasu doszło do kolejnej zmiany w nazewnictwie. Otóż z pomieszania słów papuciei kapciepowstał wyraz papcie– pap(ucie) + (kap)cie. Papuci używano wówczas jako obuwia wyjściowego – były one bowiem solidniej wykonane i posiadały grubszą podeszwę. Samo słowo papucie pochodzi z języka tureckiego i perskiego (od: papucz, pabucz, papusz i oznacza rodzaj obuwia niekoniecznie miękkiego).
W języku polskim istnieje również rzeczownikbambosze. Tej nazwy używa się dla określenia obuwia przeznaczonego do użytkowania w domu, które produkuje się z naturalnych skór owczych. Są one zatem cieplejsze od standardowych kapci. Ta ostatnia nazwa pochodzi od francuskiego wyrazu babouche „pantofel”, babouches „pantofle”.
Słowo pantofelwywodzi się z kolei z języka niemieckiego (Pantoffel) i oznacza ono lekki, płytki but na miękkiej podeszwie przeznaczony do chodzenia po domu. Tak więc mamy dziś w polszczyźnie kilka synonimów określających miękkie obuwie domowe: pantofle,kapcie, papucie, papcie.
Obecnie kapcie produkowane są w oparciu o nowoczesne technologie na bazie wysokiej jakości materiałów bawełnianych, sztruksu czy filcu, który świetnie komponuje się z kolekcjami zimowymi. Nowoczesna produkcja kapci, papci i pantofli oparta jest o ciekawe wzornictwo. W segmencie obuwia domowego – nie tylko tego adresowanego do dzieci – ważną rolę odgrywają ozdobne detale w postaci ładnych aplikacji. Wybór obuwia domowego jest dziś niezwykle szeroki, a mnogość wzorów i feeria barw coraz bardziej zachęcają do zakupu.
Jak i z czego produkowane są dziś kapcie? Jaka panuje obecnie moda w obuwiu domowym? Co jest must have sezonu? O to zapytaliśmy przedstawicieli tego segmentu rynku obuwniczego:
Małgorzata Felkel, przedstawicielka firmy Poelking w Polsce
Firma Poelking specjalizuje się nie tylko w obuwiu wygodnym i zdrowotnym. Ważnym uzupełnieniem naszych kolekcji jest obuwie domowe dla całej rodziny, firmowane przez Manitu Home i Dr Brinkmann.
W przypadku Manitu Home wybór jest największy. Można znaleźć tutaj niebanalne, ocieplane balerinki ze sztucznym futerkiem, czy też kapcie z filcu wełnianego z licznymi zdobieniami ‒ często z naszych ulubionych bajek. W obuwiu tym znajdziemy wkładki wyjmowane, które można wymienić na własne, np. zdrowotne lub ze względów higienicznych wymienić na nowe. Obecne technologie pozwalają wykorzystać naturalne składniki, które posiadają właściwości antyseptyczne we wkładkach wyposażonych w jony srebra. Hamują wytwarzanie potu, a co za tym idzie ‒ nieprzyjemnego zapachu.
W kolekcji Dr Brinkmanna znajdziemy bardzo wygodne obuwie domowe z profilowaną podeszwą, w całości wykonane z filcu naturalnego. Modele dostępne są w różnych kolorach i wzorach z ciekawymi aplikacjami, np. z reniferami. Pośród tych produktów, pamiętając o zrównoważonym rozwoju, powstała linia Dr Brinkmann PET, która pozwala wykorzystać do produkcji recykling plastikowych butelek. Jak najbardziej spełnia walory komfortowego obuwia domowego.
Każde obuwie domowe zaopatrzone jest w elastyczną, lekką podeszwę o działaniu antypoślizgowym.
Święta tuż, tuż, obuwie domowe Manitu Home oraz Dr Brinkmann będzie najlepszym prezentem pod choinkę dla rodziny ceniącej sobie komfortowy wypoczynek po trudach dnia codziennego. Z okazji zbliżających się Świąt i Nowego Roku 2020 życzymy wszystkim wspaniałego okresu świątecznego i pomyślności w nadchodzącym roku!
Jolanta Biczkowska, zastępca Kierownika Działu rozwoju produktu
W najnowszej kolekcji na sezon Wiosna/Lato 2020, oprócz znanych już produktów, znajdzie się wiele nowości zarówno w obuwiu wyjściowym jak i domowym, a na szczególną uwagę zasługują nowości w stworzonej w poprzednim sezonie linii Ortoline. Nowa linia dzięki specjalnej konstrukcji obuwia i użytym materiałom zapewnia wysoki komfort i przynosi ulgę osobom z problemami stóp, np. ze schorzeniami typu halluks. W obuwiu tym, w strefie kontaktu stopy z halluksem, zastosowany jest unikalny, bardzo elastyczny materiał, dzięki czemu w znacznym stopniu zmniejsza się nacisk cholewki na stopę, co redukuje wynikający z tego ból, a ponadto ograniczone jest ryzyko otarć. Dodatkowo stosowana regulacja w postaci odpowiednich gum lub rzepów pozwala na właściwe dopasowanie obuwia do stopy. Zastosowana została również bezszwowa wyściółka, zapewniająca wrażliwym stopom maksymalny komfort, a dzięki pelocie ‒ wałkowi w palcach podeszwy ‒ stopa uzyskuje znaczną stabilizację podczas użytkowania obuwia.
Nowością w kolekcji będą nie tylko nowe modele obuwia domowego, klapek i sandałów, ale także nowe, ciekawe materiały. Materiały jak zawsze spełniają wymagane parametry i są wysokiej jakości dla zapewnienia oczekiwanych właściwości oraz trwałości obuwia. Co warto podkreślić ‒ część materiałów została zaprojektowana przez naszych projektantów i produkowana jest dla naszej firmy na wyłączność.
Adam Rzeszowski, kierownik Sprzedaży Krajowej i Marketingu
Klienci, dla których ważne jest zdrowie i komfort, cenią europejską produkcję, przewyższającą jakością i walorami użytkowymi produkty z krajów Dalekiego Wschodu. Co ważne, użytkownicy mają świadomość, że materiały spoza Europy zawierają często szkodliwe substancje, a brak badań dodatkowo uzasadnia te obawy.
Adanex ‒ z ugruntowaną na przestrzeni blisko 30 lat marką, produkuje obuwie z materiałów pochodzących głównie z polskich i europejskich fabryk, z dużą dbałością o jakość, komfort oraz jego walory użytkowe.
Kolekcje obuwia dopasowywane są w zakresie wzornictwa, kolorystyki oraz funkcjonalności do potrzeb krajów, do których kierowana jest oferta i eksportowane produkty. Jak w każdym rodzaju obuwia, także w segmencie obuwia domowego i rekreacyjnego ważne są trendy. Istotna jest moda, jednak komfort jest zawsze na równi ważnym kryterium oceny i wyboru. Nowości we wzornictwie są więc bardzo pożądane, jednak jakość i parametry materiałów oraz funkcjonalność obuwia muszą być zawsze na wysokim poziomie. Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku i klientów stosowane rozwiązania technologiczne są stale rozwijane, co dodatkowo pomaga w zapewnieniu dobrej sprzedaży produkowanych modeli. Ciekawym przykładem rozwoju i zwiększenia sprzedaży jest też wprowadzona do produkcji linia obuwia Orto.line, która poszerzyła krąg odbiorców o osoby z problemami stóp.
Produkowany przez Adanex asortyment – obuwie domowe, rekreacyjne i profilaktyczne – podlega mniejszym wahaniom sprzedaży w porównaniu do sprzedaży obuwia wyjściowego. Od zawsze wiadomo, że jednym z istotniejszych czynników determinujących sprzedaż obuwia jest pogoda. I mimo, że sprzedaż naszego asortymentu jest w niewielkim stopniu powiązana z pogodą, to pośrednio niekorzystna pogoda, która negatywnie wpływa szczególnie na sprzedaż obuwia wyjściowego powodując pogorszenie kondycji i możliwości zakupowych w handlu, również w pewnym stopniu przyczynia się do okresowych wahań w sprzedaży.
Agnieszka Kruk, przedstawicielka EMU Australia w Polsce
Od kilku sezonów EMU Australia wprowadziło do swojej oferty kapcie Mayberry. Natychmiast zdobyły serca naszych klientek. Jak wszystkie kapcie naszej marki wykonane są z naturalnego kożucha merynosów i w 100% noszą w sobie DNA EMU. W naturalny sposób łączą super komfort, świetną jakość i modne wzornictwo.
Dodatkowo różnorodność kolorystyczna sprawia, że każdy może wybrać coś dla siebie. Klientki przyzwyczajone do wygody butów EMU Australia chętnie noszą w domu kapcie, w których nie tylko dobrze się czują, ale wyglądają stylowo. Inne modele cieszą się również dużym zainteresowanie. Nie bez znaczenia jest fakt, że idealnie nadają się na prezenty. Kapcie to trochę zapomniana kategoria obuwia, która ma w tej chwili swój dobry czas. Kapcie, futrzane klapki są również często elementem mody letniej, i tu też Mayberry znajdują swoje miejsce.
Roman Skrajny, Eximp, LORETTA VITALE HOME
– Kiedy wracamy do domu, pierwszą rzeczą którą robimy, jest zdjęcie butów i szukanie komfortu, aby nasze stopy mogły się zrelaksować po zgiełku całego dnia.
LORETTA VITALE HOME oferuje szeroki wybór kapci, dzięki którym stopy zrelaksują się tak, jak na to zasługują. Kapcie tej marki są produkowane w Hiszpanii. Powstają z naturalnej wełny. Większość modeli posiada wkładkę Memory Foam. Każdy z nich produkowany jest w oparciu o nowoczesne technologie i najnowsze trendy mody. Kapcie zdobione są modnymi przeszyciami i detalami. Kapcie z kolekcji świątecznej zdobią zimowe motywy – gwiazdki, kokardki, aplikacje.
Zrelaksuj się w domu, noś wygodne kapcie!