Europejska Konfederacja Przemysłu Obuwniczego (CEC) oraz partnerzy projektu z Grecji, Hiszpanii, Litwy i Polski oficjalnie zainaugurowali projekt „Success Road”. Inauguracja odbyła się 2 i 3 grudnia 2019 r. w Atenach. Projekt powstał ze względu na ponurą rzeczywistość: 30% małych i średnich przedsiębiorstw nie udaje się przetrwać przejścia w ręce nowego właściciela i tylko 10% z nich udaje się przetrwać drugą zmianę właściciela.
Nowo powstała kooperacja publiczno-prywatna pod przywództwem greckiego Ministerstwa ds. Rozwoju i Inwestycji ma za zadanie prowadzić i wspierać władze regionalne oraz narodowe zaangażowanych państw w kształtowaniu instrumentów polityki, które pozwolą przedsiębiorstwom z sektorów tekstylnego, odzieżowego i obuwniczego lepiej radzić sobie z procesem sukcesji oraz zabezpieczyć ich przyszłość po zmianie właściciela.
MŚP – podstawa europejskiej gospodarki
Małe i średnie przedsiębiorstwa są kluczowe dla gospodarki Unii Europejskiej. Według rocznego sprawozdania Komisji Europejskiej dotyczącego małych i średnich przedsiębiorstw w 2019 roku w 28 państwach Unii Europejskiej działało ponad 25 milionów małych i średnich przedsiębiorstw, co stanowi 99,8% wszystkich przedsiębiorstw poza sektorem finansowym. Małe i średnie przedsiębiorstwa są nie tylko liczne, ale również niezbędne w kontekście zamożności i zatrudnienia – w 2018 r. wygenerowały one wartość dodaną w wysokości 4,357 miliarda euro i zatrudniły 97,9 milionów osób na terenie Unii. Ze względu na ich ogromne znaczenie w gospodarce, nieudana sukcesja małego lub średniego przedsiębiorstwa stanowi zagrożenie dla struktury ekonomicznej Unii Europejskiej i znacząco odciska się na regionalnym rynku pracy oraz na konkurencyjności danego regionu.
Trójwymiarowe podejście do sukcesji oparte na polityce
Celem projektu jest wsparcie administracji publicznej w procesie implementacji udoskonalonych instrumentów polityki i nowych sposobów pomiaru sukcesji, które mają stanowić pomoc w tworzeniu nowego, korzystniejszego otoczenia przyjaznego dla biznesu. Partnerzy projektu pracować będą przede wszystkim z czterema instrumentami, którymi są: Regionalna Strategia Innowacji dla Mazowsza do 2020 roku w Polsce (RIS Mazovia), Program Operacyjny dla Inwestycji w Europejskie Fundusze Inwestycyjne i Strukturalne na Litwie, Przedsiębiorczość i Innowacje 2014‒2020 (EPAnEK) w Grecji, Program Operacyjny EFRR 2014‒2020 dla Walencji w Hiszpanii.
W celu osiągnięcia celów projektu obrano trzy główne kierunki działania: 1. budowa potencjału kluczowych regionalnych kadr administracyjnych zaangażowanych w proces projektowania polityki, 2. koncentracja na działalności gospodarczej przedsiębiorców poprzez: politykę wspomagającą, mającą na celu włączenie inwestycji w badania i rozwój oraz promocję innowacji, nowych modeli i procesów w biznesie; wzmocnienie konkurencyjności i odporności małych i średnich przedsiębiorstw na zmiany, 3. rozwój nowych narzędzi wspomagających małe i średnie przedsiębiorstwa w procesie sukcesji, umożliwiając właścicielom działalności pozyskanie kompetencji niezbędnych do płynnego przeprowadzenia zmiany właściciela.
Edukacja i wymiana dobrych praktyk pomiędzy regionami
Partnerzy projektu „The Success Road” zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest wykorzystanie każdej okazji do nauki o sprawnie działającej polityce w innych państwach. Dlatego też projekt ma być katalizatorem dla edukacji pomiędzy czterema zaangażowanymi regionami/państwami poprzez wyjazdy naukowe, międzyregionalne warsztaty tematyczne oraz wspólne posiedzenia, których celem będzie nakreślenie czterech planów działania. Współpraca i regularna wymiana doświadczeń pomiędzy regionami mierzącymi się ze zmianami strukturalnymi w sektorze produkcyjnym powinna znacząco wpłynąć na powodzenie adaptacji nowej polityki dla przedsiębiorców w warunkach lokalnych w każdym z regionów.
Jako partner komunikacyjny, Komisja Wspólnot Europejskich ma zagwarantować, że wiedza i najlepsze praktyki dotrą do maksymalnej liczby przedsiębiorstw w sektorach: tekstyliów, odzieży i obuwniczym, jak również do władz publicznych w Europie. Wspomagając utrzymanie zrównoważonego rozwoju i długookresowej rentowności małych i średnich przedsiębiorstw, projekt „Success Road” przyczyni się do wzrostu gospodarki poprzez ochronę miejsc pracy, a także do rozwoju ekonomicznego Europy poprzez wspieranie wymiany wiedzy pomiędzy regionami Unii Europejskiej. Więcej informacji na stronie: https://www.interregeurope.eu/successroad