Kolejny raz rozpoczął się spektakl piękna połączonego ze zmysłowością i artyzmem. Kilkunastu niezwykle zdolnych projektantów – tych sławnych i tych, którzy dopiero marzą o sukcesie – pozwoliło licznie zgromadzonym gościom zobaczyć swój niezwykły, tajemniczy świat. Rozpoczęła się gala VI Ogólnopolskiego Konkursu na Młodego Projektanta Bielizny Damskiej pod hasłem Białostockie Zderzenia Modowe, zorganizowana przez Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi im. S. Staszica w Białymstoku. Honorowy patronat nad imprezą objęli: Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Białegostoku i Podlaski Kurator Oświaty, a patronat medialny – Telewizja Polska Oddział w Białymstoku, „Magazyn Mody Intymnej”, „Przegląd Włókienniczy – Włókno, Odzież, Skóra”, „Moda Forum”, „Modna Bielizna” i „Gazeta Wyborcza”.
Niezwykli ludzie i wspólne cele: umożliwienie konfrontacji trendów mody w bieliźnie z wyobrażeniami plastycznymi wynikającymi z twórczej inspiracji młodzieży, promocja talentów i praktyczne sprawdzenie stopnia przydatności do zawodu projektanta bielizny damskiej. „Nie wierzę ludziom, którzy twierdzą, że ubranie nie jest ważne” – mówiła włoska projektantka mody Miuccia Prada. Jej słowa były wstępem do prezentacji ośmiu intrygujących kolekcji, różnorodności i elegancji zaklętych w kształtach i ruchu. Zgromadzeni goście zobaczyli pokazy m.in.: Eweliny Baran (Phoenix from the ashes z biżuterią Joanny Kamili Łubkowskiej), Diany Jarzyny (Sensuality), Barbary Piekut (Dolce far niente), koszul męskich Victorio, mody ślubnej firmy Kaprys i garniturów firmy Prestige Męski. Nie zabrakło również propozycji gospodarza imprezy – kolekcji inspirowanej twórczością światowej sławy projektantów, bardzo różnych, charyzmatycznych osobowości balansujących na krawędzi między konsumpcją a sztuką (ubiory zostały zaprojektowane i odszyte w ramach projektu „Zawodowe inspiracje”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego) i W biało-czarnej oprawie (kolekcja zajęła III miejsce w kategorii „Ekspozycja modelowa”, prezentowano ją na modelkach podczas XIV Ogólnopolskiego Seminarium Studenckiego TEXTIL 2014, organizowanego przez Politechnikę Łódzką – Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów). Niezwykłym akcentem muzycznym był recital Ewy Szlachcic – pierwszej debiutantki fonograficznej w historii programu „Voice of Poland”.
Kolejne edycje konkursu przebiegają w trzech etapach. Pierwszy to nadesłanie prac, z których jury wyłania finalistów. Zaproszeni projektanci w czasie dwudniowych warsztatów (w tym roku zaproponowaliśmy „Zasady tworzenia kolekcji bielizny” i „Bielizna – najważniejszy ubiór kobiety”) odszywają zaprojektowane wcześniej modele. Ostatnim etapem jest prezentacja koszulek na finałowej gali.
Hasłem przewodnim VI edycji była Giulietta. Konkursowe prace oceniali profesjonaliści, których nazwiska są znane i cenione w tej niezwykle kapryśnej, ale pięknej branży: przewodniczące: Kinga Lesisz, właścicielka i prezeska firmy Kinga, jednej z największych firm bieliźniarskich w Polsce, oraz Justyna Wojtysiak, przedstawicielka sponsora honorowego – firmy GABRIELLA D.B. Krajda Sp. j., a także Grażyna Hasse – była modelka, wybitna polska projektantka (w latach 80. otworzyła istniejącą do dziś Galerię Grażyny Hasse), projektanci: Małgorzata Druri-Finke (COBR Przemysłu Odzieżowego, Domu Mody TELIMENA w Łodzi i Fin Karelia w Finlandii), Agnieszka Spiegelhalter, Elwira Horosz, Bartosz Malewicz, Ewelina Baran, Diana Jarzyna, przedstawiciele mediów: Anna Zakrzewska („Przegląd Włókienniczy – Włókno, Odzież, Skóra”), Ada Maksim („Modna Bielizna”), Ewa Kuźmicka-Grzegorczyk, dyrektor do spraw produkcji kolekcji SOLAR COMPANY S.A, Wiesław Wójcik, wiceprezes Zarządu Związku Przedsiębiorców Przemysłu Mody LEWIATAN, prezes Zarządu CORPO Sp. z o.o., twórca FOSO – Forum Odbudowy Szkolnictwa Odzieżowego w Polsce pod honorowym patronatem Minister Edukacji Narodowej pani Katarzyny Hall, Marek Idzik z Politechniki Łódzkiej Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów.
Po długich obradach komisja selekcyjna zakwalifikowała do finału 11 zdolnych i kreatywnych projektantów: Martynę Renk z Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie, Olgę Kowalczyk z Zespołu Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług w Radomiu, Aleksandrę Kustrę z Zespołu Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług w Radomiu, Luizę Muszyńską z Zespołu Szkół Handlowych w Bydgoszczy, Dawida Półrolniczaka, Annę Hryniewicką z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi im. S. Staszica w Białymstoku, Weronikę Tomczyk z Zespołu Szkół Ponadgimanzajalnych nr 2 w Stalowej Woli, Aleksandrę Wyszkowską z Politechniki Łódzkiej, Agnieszkę Zasadę z Zespołu Szkół Przemysłu Mody w Łodzi, Marię Jasiuk z ZSTIO w Białymstoku, Roksanę Kudziełko z Bielskiej Szkoły Przemysłowej w Bielsko-Białej. „Dziką kartę” otrzymała wybrana przez internautów Stella Malmon z Zespołu Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług w Radomiu.
A oto zwycięzcy i nagodzeni: I miejsce (i nagroda FENIX o równowartości 500 zł, ufundowana przez Ewelinę Baran) – Roksana Kudziełko II miejsce (i nagroda VIAMODY Polsko-Włoskiego Instytutu Designu i Managementu) – Maria Jasiuk III miejsce (i nagroda Związku Pracodawców Przemysłu Odzieżowego i Tekstylnego PIOT: 1000 zł) – Martyna Renk Wyróżnienia: Aleksandra Kustra, Olga Kowalczyk
Pozostałe nagrody: Anna Hryniewicka – voucher stypendialny ufundowany przez twórcę FOSO Forum Odbudowy Szkolnictwa Odzieżowego w Polsce, komplet srebrnej biżuterii od KAPRYS Studio Mody Ślubnej Roksana Kudziełko – laptop (RODE MED) Dawid Półrolniczak – maszyna do szycia (SEMACO) Luiza Muszyńska – 1000 zł ufundowane przez firmę AMANN, tablet od Kuratora Oświaty Maria Jasiuk – bony do wykorzystania w sklepach SOLAR, nagroda rzeczowa od marki Prestige Męski – sieci sklepów z elegancką odzieżą męską, telefon komórkowy od wieloletniego przyjaciela szkoły, pana Jurgena Pitzinga, Nagroda Internautów ufundowana przez firmę Kinga: bon do wykorzystania w sklepie internetowym www.kinga.com.pl, Nagroda Publiczności Monika Tomczyk – nagroda rzeczowa przyznana przez Politechnikę Łódzką, Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Olga Kowalczyk – nagroda ufundowana przez Hotel Esperanto
Następna odsłona już za rok. Do zobaczenia w zaczarowanym Białymstoku – mieście magii, światła i kreatywności. Niech spektakl ciągle trwa…
Autorka: mgr Kamila Luiza Antoniuk, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi im. S. Staszica w Białymstoku