Na niespotykaną dotychczas skalę nastąpił atak wirusa COVID-19 – praktycznie na całym świecie. Do Polski dotarł w swojej groźnej formie na przełomie lutego i marca, powodując praktycznie paraliż całego państwa, a w szczególności przemysłu, w tym także producentów z branży skórzanej (garbarnie, zakłady produkujące obuwie, galanterię, odzież skórzaną i inne). Według raportu LEAMAN z 2017 roku, to właśnie Europa jest głównym ośrodkiem designu, wzornictwa mody, które „promienieją” na cały świat.
Surowce europejskiego przemysłu garbarskiego to skóry wyprawione, z których ponad 99% jest otrzymywane ze zwierząt, które były hodowane jednocześnie na wełnę, mleko lub mięso; świadczy to o ekologicznej roli garbarń, odzyskujących produkty uboczne, które w braku udziału przemysłu skórzanego powinny zostać usunięte /zutylizowane/, co świadczy o podobieństwie do branży recyklingowej.
Z ekologicznego punktu widzenia, skóra to kluczowe tworzywo, generujące dobrobyt i zatrudnienie w rozmaitych łańcuchach wartości, w których stanowi często główny składnik wyrobu, takich jak między innymi obuwie, odzież, galanteria, meble, tapicerki w samochodach, jachtach, samolotach.
Branża skórzana, w tym szczególnie garbarstwo, odczuwa w największym stopniu negatywne skutki oddziaływania pandemii. Ogólnopolska Izba Branży Skórzanej z siedzibą w Radomiu wystosowała apel do władz RP, kierując pismo do Ministerstwa Rozwoju.
Brak pomocy Państwa w tej trudnej sytuacji spowoduje likwidację firm skórzanych i utratę fachowców.
Należy zauważyć, że na skutek pandemii koronawirusa oraz restrykcji rządowych, okres ten jest tragiczny dla polskiego przemysłu w tym dla branży skórzanej, co wpływa na utratę płynności finansowej na skutek między innymi brak płatności ze strony odbiorców naszych wyrobów. Sklepy w galeriach handlowych zostały zamknięte, sklepy tradycyjne także, brak nowych zamówień, narastanie zapasów gotowych wyrobów/skór, obuwia, galanterii, odzieży itp./, rezygnacji przez odbiorców z dotychczasowych zamówień, obowiązku regulowania zobowiązań z tytułu płatności za zakupione półfabrykaty, usługi energii, ciepło itp.
W związku z powyższym żądamy zapewnienia naszym firmom, pracownikom oraz współpracujących z naszą branżą jednostką handlu detalicznego i hurtowego realnej pomocy finansowej, która powinna polegać na:
1. Przejęciu wypłaty wynagrodzeń w wysokości 80% płacy minimalnej oraz opłat ZUS za pracowników przez okres minimum 3-miesięcy, te odwoływania są do wyników miesiąca lutego 2020 roku.
2. Redukcja do minimum formalności związanych z przydzielaniem pomocy przedsiębiorcom. Ilość informacji na formularzu pomocowym powinna być minimalna i przesyłana drogą e-mailową.
3. Zawieszenie opłat związanych z wynajmem powierzchni handlowych /galerie, sklepy, centra handlowe itp. / na 3 miesiące oraz na taki sam okres zawieszenie czynszów dla najemców sklepów będących w gestii Gmin lub Skarbu Państwa.
4. Wpłynięcie (zmiany przepisów) na KUKE w celu wypłaty odszkodowań dla przedsiębiorców; w chwili obecnej KUKE nie wypłacają odszkodowań, powołując się między innymi na Ustawę o Ubezpieczeniach i wystąpieniu siły wyższej.
5. Wpłynięcie na banki w celu wdrożenia pakietów antykryzysowych np. w postaci łatwo dostępnych kredytów obrotowych o stopie oprocentowania 0% /zabezpieczeniem mogą być posiadane stany magazynowe/, oraz odstąpienie od naliczania odsetek od dotychczasowych kredytów.
6. Oczekujemy powiązania pomocy, o którą występują firmy zrzeszone w Związku Polskich Producentów Handlu i Usług z realizacją zamówień produktów naszych polskich firm zasadnie solidarności branżowej.
7. Oczekujemy zawieszenia na cały okres obowiązywania stanu pandemii wszelkich podatków PIT, CIT, VAT, podatków od nieruchomości oraz zawieszenia opłat związanych z naliczaniem opłat środowiskowych, /BDO/, rozliczeniem wprowadzanych na rynek opakowań itp.
8. Żądamy, aby Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Agencja Rezerw Materiałowych lokowało/zamawiało w przedsiębiorstwach naszej branży zamówienia dla służb, Spółek Skarbu PAŃSTWA, Policji, Wojska Polskiego, Służby Więziennej itp., co wpłynie na stymulację rozwoju naszych firm oraz możliwości ich przetrwania przy jak najmniejszych kosztach/redukcji pracowników, uniknięcia upadłości, likwidacji
Powyższe wnioski i propozycje są wspólne dla całej branży, którą reprezentuje Ogólnopolska Izba Branży Skórzanej w Radomiu. Wprowadzenie powyższych propozycji w życie uratuje naszą branżę oraz zatrudnionych w niej wysokiej klasy fachowców.
Zarząd Ogólnopolskiej Izby Branży Skórzanej w Radomiu