W grudniu 2019 r. na zlecenie World Footwear przeprowadzono badanie, w którym uczestniczyło 48% respondentów z Europy, 21% z Azji, 20% z Ameryki Północnej, a pozostała część z innych kontynentów.
W przedmiotowej ankiecie udział wzięli: producenci obuwia, handlowcy, dystrybutorzy, a także przedstawiciele stowarzyszeń branżowych, firm doradczych i prasy branżowej.
Na pytanie o preferencje konsumentów wobec produktów o mniejszym negatywnym wpływie na środowisko, 56% respondentów uważa, że konsumenci wybiorą buty o mniejszym negatywnym wpływie na środowisko, ale tylko wtedy, gdy nie spowoduje to wyższych cen.
27% ankietowanych wskazało, że konsumenci będą skłonni zapłacić tylko nieco więcej (do 10%) za obuwie o mniejszym negatywnym wpływie na środowisko, podczas gdy 2% uważa, że konsumenci są gotowi zapłacić więcej niż 10% wartości.
Dla 15% badanych kwestie ochrony środowiska przy wyborze obuwia są nieistotne.
Będzie to stanowić dodatkowe wyzwanie dla firm i marek obuwniczych, ponieważ oczekuje się od nich, że będą dążyć do zrównoważonego rozwoju.
Prawie jedna trzecia respondentów w Azji uważa natomiast, że dla konsumentów wpływ przemysłu obuwniczego na środowisko jest kwestią nieistotną.
Źródło: PIPS