Fur Free Retailer (Sklepy Wolne od Futer) to kampania międzynarodowej koalicji Fur Free Alliance, która ma na celu zapewnienie konsumentom rzetelnych informacji na temat polityki sklepów w kwestii futer, pozwalając w ten sposób dokonywać świadomych i etycznych wyborów.
Kampania promuje wyłącznie sprzedawców, którzy zobowiązali się pisemnie do niesprzedawania naturalnych futer oraz wszelkich dodatków futrzanych (nie tylko tych w postaci etoli czy czapek, dotyczy to także obszyć ubrań). Nawet jeśli marka odzieżowa w swoim asortymencie nigdy dotąd nie posiadała wyrobów z prawdziwego futra, poprzez zajęcie zdecydowanego stanowiska w sprawie ich sprzedaży, firma wyraża swój sprzeciw wobec takiego traktowania zwierząt oraz wspiera tym samym wysiłki zmierzające do zakazania hodowli zwierząt na futro na całym świecie. Jest to symboliczny akt poparcia kampanii Fur Free Retailer.
Przewodniczący koalicji Fur Free Alliance- Joh Vinding skomentował rozwój kampanii następująco: „Do naszego programu Fur Free Retailer dołączyło już ponad 300 marek i należy się spodziewać, że w 2014 roku liczba ta znacznie się powiększy. Widać, że coraz więcej firm zaczyna kierować się etyką, jeśli chodzi o futra zwierzęce. Każdego dnia zwierzęta, takie jak lisy, są przetrzymywane w małych, brudnych klatkach aż do dnia, kiedy zostają śmiertelnie porażone prądem. Jest więc dla nas oczywiste, dlaczego tak wiele firm decyduje odciąć się od tego okrutnego procederu”. Taką zdecydowaną i świadomą postawę docenia coraz większa grupa klientów. Ostatnie badania opinii publicznej w Polsce, we Włoszech i w Skandynawii pokazują, że zwłaszcza młode kobiety nie chcą widzieć naturalnych futer w kolekcjach odzieżowych, uważając je za nieetyczne, niepotrzebne i passé.
Aktualnie do programu należy ponad 315 firm, m.in.: dwa największe koncerny odzieżowe Inditex i H&M Group ze wszystkimi swoimi markami (m.in.: Zara, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius, H&M, COS, Cheap Monday) oraz wiele innych, znanych na całym świecie firm odzieżowych, np. Topshop, Kappahl, Cubus, C&A, Marks and Spencer, Asos czy Filippa K. Polskie marki, które oficjalnie dołączyły do projektu to Slogan, Ninety Eight Clothing, Nenukko, Folk Design, SAS (Such A Sucz), Rododendron, RISK. made in Warsaw oraz Luka Bandita.
Fur Free Alliance (FFA) to międzynarodowa koalicja organizacji ekologicznych i prozwierzęcych, których celem jest doprowadzenie do zakończenie hodowli zwierząt na futro. Należą tu organizacje z Europy (m.in. Norwegia, Szwecja, Dania, Rosja, Włochy), Azji (Japonia, Chiny), obu Ameryk (USA, Kanada) oraz Australii i Afryki. Realizację kampanii Fur Free Retailer – Sklepy Wolne Od Futer w każdym kraju członkowskim zapewniają organizacje zrzeszone w koalicji. Stowarzyszenie Otwarte Klatki w 2013 roku stało się oficjalnym przedstawicielem Fur Free Alliance w Polsce.
Piękna skóra przez cały rok – o tych zasadach pamiętaj!
Chcesz się cieszyć piękną skórą, którą możesz wyeksponować przez cały rok? Nieważne, ile czasu poświęcasz na pielęgnację i jakie kroki w niej stosujesz. Ważne, by mieć na uwadze kilka istotnych aspektów, o...
Więcej