W listopadzie ubiegłego roku odbyły się jesienne wystawy Dni Obuwia. Jak podają organizatorzy, w wydarzeniach tych wzięło udział łącznie 327 wystawców. We Wrocławiu nowe kolekcje zaprezentowało 51 firm, w Krakowie – 128. Najwięcej było ich w Warszawie – 148. Dopisali również odwiedzający.
Wystawę we Wrocławiu odwiedziło 83 kupców, w Warszawie odnotowano 457 odwiedzających, a w Krakowie – 492.
Tym razem Wrocław
Jesienne prezentacje nowych kolekcji rozpoczęły się wystawą we Wrocławiu. 8 listopada w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych spotkali się producenci i dystrybutorzy obuwia, którzy przedstawili nową ofertę przedstawicielom handlu detalicznego. Biorąc pod uwagę sumaryczną liczbę wystawców i marek obuwniczych, w spotkaniu wzięło udział 80 firm.
Dlaczego Wrocław zamiast Poznania?
– Zdecydowaliśmy się na jeden sezon przenieść Dni Obuwia z Poznania do Wrocławia, aby sprawdzić czy takie rozwiązanie będzie korzystne dla naszych wystawców – powiedział Marek Górecki, organizator Dni Obuwia Polshoes. Hala we Wrocławiu dysponuje trochę większą powierzchnią wystawienniczą niż Hotel Delicjusz , dysponuje też profesjonalnym oświetleniem i dobrym parkingiem. Rozstrzygniecie tej próby wypadło jednak na korzyść Poznania, prawdopodobnie dlatego, iż większość naszych klientów już przyzwyczaiła się do tej lokalizacji. Stąd w edycji Wiosna 2018 podjęliśmy decyzję o powrocie wystawy do Poznania – poinformował Marek Górecki.
Najwięcej wystawców w Warszawie
Kolejnym miejscem była Warszawa, gdzie przez dwa dni (14–15 listopada) można było zapoznać się z panującymi obecnie w Polsce trendami obuwniczymi i zakontraktować nowe wzory. Warszawskie Dni Obuwia, tradycyjnie już, odbyły się na terenie Centrum Targowo-Kongresowego MT Polska przy ul. Marsa. Wystawę odwiedziły 434 firmy z kraju i 23 z zagranicy. To tutaj odnotowano najwyższą frekwencję wystawców w minionym roku (148 firm, sumaryczna liczba wystawców i marek obuwniczych – 218).
Plany na wiosnę w Warszawie
– Targi w Warszawie cały czas są dla nas olbrzymim wyzwaniem. Chcemy jak najlepiej wykorzystać potencjał hali wystawienniczej MT Polska – stwierdził Marek Górecki. Obiekt posiada bardzo duże możliwości wystawiennicze i przede wszystkim dysponuje dużym parkingiem. Odwiedzający nie muszą się martwić o to, że nie znajdą miejsca do zaparkowania w najbliższym sąsiedztwie hali , na parkingu naziemnym, bądź podziemnym. Pomimo znacznego zwiększenia ilości dostępnych miejsc parkingowych utrzymaliśmy formułę bezpłatnego parkowania dla wszystkich odwiedzających. Na temat dojazdu do Centrum MT Polska zdania są podzielone. Wszystko zależy, z której strony Warszawy się dojeżdża. Mamy sygnały, że sytuację poprawiło otwarcie obwodnicy podwarszawskiej miejscowości Marki w grudniu ubiegłego roku, co spowodowało, że zmniejszył się ruch wyjazdowy z Warszawy na ulicach przyległych do Centrum Targowego. Podczas edycji Wiosna 2018 będziemy też polecać kilka bardzo komfortowych i niedrogich hoteli , dysponujących dużymi parkingami , gdzie dojazd do hali nie zajmie więcej jak 15-25 minut. Jest to rezultat naszego częstego pobytu w tych miejscu i testowania różnych wariantów dojazdu – wyjaśnił Marek Górecki.
Kraków – najwyższa frekwencja odwiedzających
Centrum Targowe Chemobudowa przy ul. Klimeckiego w Krakowie to stałe miejsce Dni Obuwia odbywających się w tym mieście. W ubiegłym roku przedstawiciele świata butów i skór spotkali się w terminie 22–23 listopada. W wystawie wzięło udział 128 firm (sumaryczna liczba wystawców i marek obuwniczych – 188). Krakowskie Dni Obuwia zostały odwiedzone przez 492 firmy handlowe, w tym 85 firm z zagranicy.
Dni Obuwia w 2018 r.
W roku 2018 Dni Obuwia również zaplanowano na maj i listopad. Odbędą się one kolejno w Poznaniu, Krakowie i Warszawie. Organizatorzy podjęli decyzję o rezygnacji z wystawy we Wrocławiu na rzecz prezentacji w stolicy Wielkopolski.
Tym razem wystawy wiosenne zakończą się w Warszawie, w poprzednich latach ostatnia prezentacja w sezonie odbywała się w Krakowie.
Nowe rozwiązania na wiosennych wystawach
– Ogólnie edycję Jesień 2017 oceniamy jako udaną. Jeżeli nawet nasi wystawcy nie do końca byli usatysfakcjonowani frekwencją odwiedzających we Wrocławiu, to jesteśmy przekonani , że frekwencja i atmosfera w Warszawie, oraz Krakowie pozwoliły to wynagrodzić – powiedział Marek Górecki. W Krakowie po raz kolejny musieliśmy się zmierzyć z problemem ograniczonej powierzchni wystawienniczej, ale zamierzamy to zmienić w edycji Wiosna 2018, gdzie będziemy mogli zaproponować dodatkową powierzchnię w postaci dobudowanego namiotu wystawienniczego. Mamy też świadomość, że w Krakowie pewien problem stanowił catering, który momentami nie był w stanie sprawnie obsłużyć tak dużej ilości odwiedzających, ale problem został juz zdefiniowany i nie powtórzy się w edycji wiosennej – zapewnił Marek Górecki.
Wystawcy – Dni Obuwia, jesień 2017
WROCŁAW, 8 listopada
Instytut Automatyki Systemów Energetycznych, ul. Wystawowa 1, 51-618 Wrocław
Liczba firm wystawców: 51
Sumaryczna liczba firm wystawców i marek obuwniczych: 80
WARSZAWA, 14–15 listopada
Centrum Targowo-Kongresowe MT Polska, ul. Marsa 56c, 04-242 Warszawa
Liczba firm wystawców: 148
Sumaryczna liczba firm wystawców i marek obuwniczych: 218
KRAKÓW, 22–23 listopada
Centrum Targowe Chemobudowa, ul. Klimeckiego 14, 30-705 Kraków
Liczba firm wystawców: 128
Sumaryczna liczba firm wystawców i marek obuwniczych: 188
Odwiedzający – Dni Obuwia, jesień 2017
WROCŁAW – 83 firmy, wszystkie z Polski
WARSZAWA – 457 firm, w tym 434 z Polski i 23 z zagranicy
Rosja – 6
Estonia – 4
Łotwa – 4
Ukraina – 2
Włoch – 2
Niemcy – 1
Litwa – 1
Białoruś – 1
Belgia – 1
Bułgaria – 1
KRAKÓW – 492 firmy, w tym 407 z Polski i 85 z zagranicy
Słowacja – 29
Czechy – 22
Rumunia – 7
Węgry – 5
Włochy – 5
Rosja – 4
Niemcy – 3
Finlandia – 2
Białoruś – 2
Estonia – 1
Łotwa – 1
Ukraina – 1
Irlandia – 1
Bułgaria – 1
Komentarz organizatora
Marek Górecki, Dni Obuwia Polshoes
– Targi w Warszawie i w Krakowie łączy jedna bardzo ważna cecha – pojawia się coraz więcej kontrahentów zagranicznych, zarówno z krajów sąsiedzkich, ale też z dalszych rejonów. Jest to dla nas źródło bardzo dużej satysfakcji i motywacji, gdyż od wielu lat usilnie się o to staramy. Nasz zespół już teraz pracuje nad tym, aby pozyskać nowe kontakty i dotrzeć do jak największej ilości kontrahentów zagranicznych. Bardzo ważni są oczywiście klienci krajowi, jest ich przeważająca liczba i na nich zawsze możemy polegać. Mamy jednakże świadomość, że rynek polski stał się rynkiem trudnym. Jest bardzo duże nasycenie towarem, istnieje wysoka konkurencja ze strony najsilniejszych graczy na rynku. Jednak tym bardziej zapraszamy wszystkich, którzy prowadzą sklepy obuwnicze, stacjonarne bądź internetowe, lub zamierzają taką działalność rozpocząć, do odwiedzania naszych targów. Istotnym elementem prowadzenia działalności handlowej jest dobre rozeznanie w ofercie firm produkujących i dostarczających obuwie , oraz właściwy dobór towaru dla danej lokalizacji i grupy docelowej klientów. A to nasze targi na pewno umożliwiają. Cały czas utrzymujemy ściśle branżową formułę Dni Obuwia POLSHOES – na targi są zapraszane wyłącznie osoby związane z branżą, zainteresowane kontraktacją lub mogące wnieść do branży jakąś wartość dodaną. Ilość wzorów obuwia pokazanych na targach jesiennych była imponująca. Stanowi to też pewną przesłankę , że kryzys na rynku prawdopodobnie przemija, że pomimo nasycenia rynku zawsze będzie popyt na obuwie modne, wykonane z dobrych materiałów, zgodnie ze sztuką rzemiosła i najlepszym wzornictwem.