Przemysł odzieżowy i branża modowa są jednymi z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi współczesnej gospodarki. W Polsce sektor ten jest wciąż mało doceniany, choć wielkie światowe marki modowe są przykładem, że branża odzieżowa może być czynnikiem wzrostu PKB. Warto się temu przyjrzeć, szczególnie że coraz więcej firm deklaruje powrót z rynku azjatyckiego na rynek europejski. Polski przemysł włókienniczo-odzieżowy ma całkiem realne szanse na zbudowanie trwałej przewagi rynkowej w Europie Wschodniej.
Polski związek z branżą odzieżową trwa od dziesięcioleci. Tradycje włókiennicze w XX wieku współtworzyły polską tożsamość i były istotnym filarem gospodarki. Sektor modowy cały czas się rozwija i z każdym rokiem prosperuje coraz lepiej – wskazuje na to choćby poziom inwestycji w maszyny i urządzenia modernizujące przemysł. Obecnie rozwój branży dotyczy zarówno produkcji, włókiennictwa, jak i sektora kreatywnego. Polscy projektanci przebijają się na rynki europejskie i światowe, ich produkty są obecne na luksusowych platformach e-commerce. Media społecznościowe ułatwiają komunikację między projektantami, stylistami i fotografami. Polskie teamy kreatywne realizują kampanie dla zagranicznych domów mody. Rozwija się streetwear. Coraz silniejsze są awangardowe i konceptualne projekty, pokazywane w renomowanych galeriach sztuki.
Ramię w ramię z przemysłem
Równocześnie z branżą modową rozwija się przemysł – w 2019 roku Polska była piętnastym największym eksporterem odzieży i tekstyliów na świecie, a nasz rynek uznawany jest pod tym względem za jeden z najatrakcyjniejszych w Europie Środkowej i Wschodniej. Przychody całego polskiego sektora modowego wynoszą 70 mld złotych. Ważnym punktem w rozwoju polskiego przemysłu odzieżowo-włókienniczego było powstanie organizacji reprezentujących interesy tej branży – Związku Pracodawców Przemysłu Odzieżowego i Tekstylnego (PIOT), sekcji przemysłu lekkiego Lewiatan – które za cel przyjęły podnoszenie jakości i innowacyjności produkcji odzieży. Obecnie Polska dysponuje silnym zapleczem naukowym oraz ośrodkami badawczymi zajmującymi się włókiennictwem, co stwarza ogromne perspektywy na przyszłość. Wśród najbardziej obiecujących obszarów rozwoju przemysłu modowego wymienia się: inteligentne tekstylia, tekstronikę (czyli włókiennictwo zintegrowane z układami elektronicznymi, tzw. elektronika noszona), szeroko rozumiany rozwój rynku wyrobów ekologicznych (czyli zrównoważone uprawy, recycling surowców, zastępowanie tradycyjnych surowców włóknotwórczych surowcami ze źródeł odnawialnych i biodegradowalnych). Przemysł włókienniczy z każdym rokiem działa w sposób coraz bardziej innowacyjny.
Polska konsumentem dóbr luksusowych
Nasz rynek powoli zaczyna być atrakcyjny również dla luksusowych marek zagranicznych – od 2010 roku w Polsce zagościło ich ponad siedemdziesiąt, co świadczy o tym, że światowe domy mody zaczynają widzieć w nas odbiorców swoich produktów. Sprzyja temu fakt, że w Polsce rośnie liczba
osób o średnich i wysokich dochodach, a więc potencjalnych konsumentów dóbr luksusowych. Nie tylko jednak ta grupa zasila sektor odzieżowy – Polacy statystycznie przeznaczają na zakupy modowe 7% swoich dochodów, czyli kwotę przekraczającą przeciętne wydatki na zdrowie. Warto zwrócić uwagę, że światowi potentaci modowi coraz częściej realizują swoje projekty w polskich szwalniach – przyciągają one kontrahentów ze względu na jakość i krótkie terminy dostaw.
Polska przyszłości
Polski przemysł modowy i tekstylny ma ogromny potencjał, jednak warunkiem rozwoju tego sektora jest efektywna współpraca wszystkich zaangażowanych podmiotów: władzy publicznej, organów ustawodawczych, przedstawicieli innych gałęzi przemysłu oraz organizacji pozarządowych i społecznych. Dynamiczny rozwój branży wspierają różne instytucje, na przykład Zintegrowany System Kwalifikacji, który zbiera, opisuje i porządkuje różne kwalifikacje w jednym, powszechnie dostępnym rejestrze. ZSK gwarantuje wysoką jakość certyfikatów zawodowych, co przekłada się na poziom oferowanych na rynku usług. Warto przyjrzeć się kwalifikacji, która niebawem pojawi się w systemie – jest nią „Zarządzanie procesami technologicznymi przemysłowego szycia odzieży z tkanin”.Certyfikat oferowany przez ZSK umożliwia zdobycie oficjalnego potwierdzenia umiejętności osobom, które pracują w branży, ale również jest świetną opcją dla tych, którzy myślą o przekwalifikowaniu się i rozpoczęciu pracy w jednym z najdynamiczniej rozwijających się sektorów w Polsce. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://kwalifikacje.edu.pl/czym-jest-zsk/.
Źródła:
http://www.muzeumwlokiennictwa.pl/public/uploads/files/Bran%C5%BCa_modowa_raport_badawczy.pdf
https://www.pwc.pl/pl/pdf-nf/2020/polski-sektor-modowy-wplyw-covid19.pdf
https://www.ekonsument.pl/materialy/publ_613_uszyte_w_polsce_raport_fko_i_ccp_pojedyncze_lekki.pdf
https://publications.jrc.ec.europa.eu/repository/bitstream/JRC106917/kjna28634enn.pdf