Mogłoby się wydawać, że obuwie letnie jest narażone na znacznie mniejsze obciążenia, niż zimowe kozaki czy traperki. Nie ma przecież kontaktu ze śniegiem, solą drogową czy niskimi temperaturami, które mogą wpływać na jego powierzchnię. Wbrew pozorom także buty na lato mogą wymagać renowacji – chociażby ze względu na bezpośredni kontakt z nagą skórą stóp, a więc i potem, ale też z suchymi zabrudzeniami (piasek) czy słoną wodą (morze). Mogą być również bardzo intensywnie eksploatowane. Jeżeli ulegną uszkodzeniu, czy warto oddać je w ręce specjalistów?
Czy o buty na lato trzeba dbać tak, jak o te na zimę?
Wiele osób podchodzi do kwestii pielęgnacji i konserwacji swoich butów na lato znacznie swobodniej, niż ma to miejsce w przypadku obuwia zimowego. Tymczasem balerinki, sandały, trampki i podobne modele przeznaczone do noszenia w sezonie letnim także wymagają nieco troski, dzięki której mogą posłużyć Ci znacznie dłużej, niż tylko przez rok czy dwa!
Jeżeli latem także nosisz buty ze skóry, nie zapominaj, że wysokie temperatury i intensywne nasłonecznienie mogą prowadzić do jej nadmiernego przesuszenia, a w konsekwencji także do pękania jej powierzchni. Pamiętaj więc, by również lekkie, skórzane obuwie na lato regularnie impregnować, a także konserwować – na przykład za pomocą pasty do skóry licowej czy też renowatorów i pianek czyszczących do skór szorstkich (zamsz).
Ponieważ latem buty bardzo często ubierane są na bose stopy, warto pamiętać o regularnym odświeżaniu wnętrza obuwia. Służą do tego specjalne, grzybobójcze i antybakteryjne preparaty. W przypadku balerinek i innych bardziej zabudowanych butów możesz ponadto korzystać z dodatkowych wkładek zapachowych (są one najczęściej jednorazowe i po całym dniu noszenia należy je wymienić na nową parę).
Sportowe obuwie letnie – narażone na wiele uszkodzeń
W okresie wiosenno-letnim często decydujesz się na zakładanie sportowego obuwia? Sneakersy czy markowe tenisówki nie należą do najtańszych, zatem w przypadku uszkodzenia warto przemyśleć kwestię oddania ich do naprawy.
Modele o typowo sportowym charakterze często ulegają uszkodzeniom w okolicy podeszwy – zdejmowanie ich bez rozwiązywania sznurowadeł (często po prostu podtrzymując piętę drugą stopą) może prowadzić do nadrywania się dolnej części. W tej sytuacji szewc zadba o prawidłowe zamocowanie podeszwy (poprzez wykorzystanie specjalnego kleju do obuwia lub też za pomocą szycia).
Czółenka, balerinki i sandały – czy oddawać je do renowacji?
Letnie buty takie, jak czółenka na obcasie, baleriny czy też sandały mogą być wyjątkowo lekkie, ale przez to także mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli takie buty nosisz regularnie, dość szybko zauważysz nadmierne ścieranie się podeszwy, a także obcasów. W tym wypadku idealnie sprawdzi się renowacja butów w zakładzie szewskim (także w firmach działających wysyłkowo), gdzie specjalista zajmie się zabezpieczeniem tej strefy, wymieni fleki lub na nowo podbije obcasy w czółenkach czy sandałach. Może ponadto wykonać naprawę startych czubków obuwia lub luźnego czy zerwanego zapięcia wokół kostki.