By sprawić radość dziecku nie zawsze trzeba sprezentować mu zabawkę. Dobre buty to wielka radość dla stóp dziecka i inwestycja na długie lata w jego zdrowie.
O tym, co jest ważne przy wyborze obuwia dziecięcego, a na co uwagę zwracają rodzice, powiedzieli nam właściciele i sprzedawcy sklepów z tym asortymentem oraz ich klienci
Barbara Noskowicz, współwłaścicielka Centrum Obuwia Dziecięcego „Urwis” w Toruniu
Rodzice zaopatrujący się w dziecięce obuwie w naszym sklepie, stawiają przede wszystkim na buty dobrej jakości. Interesują się takimi bucikami, które korzystnie będą wpływały na rozwój stóp dzieci i na pewno ich nie zniekształcą. Chcą też, aby dziecięcy but był na tyle trwały, by nie popsuł się po kilku tygodniach noszenia. Z perspektywy 26 lat prowadzenia sklepu zauważam, że dzisiejsze młode mamy są znacznie lepiej wyedukowane na temat prawidłowego rozwoju dziecięcych stóp niż to miało miejsce przed laty. Wiedzą, jakie cechy powinno posiadać dobre dziecięce obuwie. Wśród bucików dla dzieci stawiających pierwsze kroczki niekwestionowanym liderem są „roczki” firmy Emel, uznawane za najlepszy tego rodzaju produkt na świecie. Dla dzieci kilkuletnich rodzice wybierają buty lekkie, ze skóry, z oddychającymi membranami, a nawet i podeszwami.
My w „Urwisie” każdemu dziecku indywidualnie mierzymy stópkę, dzięki temu widzimy jaką ma ona tęgość i lepiej możemy doradzić w wyborze odpowiedniego modelu butów.
Wybór koloru natomiast świadomi rodzice pozostawiają dziecku, co sprawia, że córka bądź syn chętnie nosi swoje buty.
Potwierdzają to pani Bożena z córką Ingą (5 lat): Chcę, aby but sięgał powyżej kostki – mówi mama. – Spośród kilku par butów pasujących do stóp córki wybrała tę, która najbardziej się jej podoba. Nasze zakupy zawsze odbywają się w taki sposób. – Lubię czerwony kolor, dlatego wybrałam właśnie te buty – wyjaśnia dziewczynka.
Niekiedy bywa tak, że przychodzący do sklepu rodzice chcą kupić dziecku buty dobrej jakości, ale ich nie stać. Jest to smutne. Szkoda, że w Polsce podatek VAT od dziecięcego obuwia wynosi aż 23%. W Anglii wynosi on 0%…
‒ kontynuuje Barbara Noskowicz.
Piotr Pokuciński, właściciel sklepu „Strefa obuwia” w Toruniu
Większość klientów targowiska bardziej zwraca uwagę na kolorystykę i cenę dziecięcego obuwia niż na jakość jego wykonania. Mamy jednak i stałych klientów, zaopatrujących się w naszym sklepie od lat, którzy są zainteresowani przede wszystkim jakością dziecięcych butów. Chcą oni, aby stopa dziecka prawidłowo się rozwijała – dobry but musi być właściwie wyprofilowany, oddychający, nieprzemakający, lżejszy na lato, mieć strefę zginania podeszwy w odpowiednim miejscu. Niestety, nie każdy rodzic może kupić dziecku dobrze wykonane buty z materiałów wysokiej jakości, bo są one droższe. Dla niektórych klientów wydanie około 200 zł na skórzane buty dla dziecka to spory wydatek.
Obecnie w ofercie dla dzieci bazujemy na obuwiu polskiej firmy Kornecki. Buty z tej firmy łatwo nałożyć na dziecięce stopy – maluchy w wieku 1–3 lat mają wyższe podbicie. Kornecki zwraca uwagę, by język buta swobodnie odginał się, co ułatwia dostęp do wnętrza obuwia i jego ubieranie. Wcześniej mieliśmy też buty innych producentów – Emela, Bartka, Antylopy. Odkąd z dn. 1 stycznia 2012 roku wprowadzono 23% podatek VAT na obuwie dziecięce, wzrosła jego cena. Niektórzy producenci „upadli”, a do nas przychodzi mniej klientów, w związku z czym oferta naszego sklepu stała się skromniejsza.
Patrycja Suchowicz, ekspedientka pracująca w sklepie „50 style” w Galerii Handlowej „Bielawy” w Toruniu
Oferujemy sportowe buty uznanych producentów. Klienci, którzy przychodzą do nas po obuwie dla dzieci, interesują się tym, czy buty mają usztywnioną podeszwę? Czy stopa w nich będzie stabilna? Na lato chcą obuwie przewiewne, w którym stopy dzieci nie będą się pociły. Proszą o doradzenie, jak zabezpieczyć buty przed przemakaniem. Rodzice dziewczynek pytają, czy mamy w ofercie więcej modeli butów koloru różowego.
Małgorzata Serocka, właścicielka Centrum Obuwia Dziecięcego KRASNAL w Toruniu i Bydgoszczy
Jak ocenia Pani sprzedaż obuwia dziecięcego obecnie w Polsce?
W Polsce rodzice na szczęście przykładają dużą wagę do jakości obuwia dla swoich dzieci.
Wiedzą, że szczególnie pierwsze lata rozwoju stóp dziecka mają ogromne znaczenia dla profilaktyki powstawania wad.
Ale, żeby prawidłowo dobrać właściwe buciki, należy znaleźć sklep, w którym personel potrafi fachowo doradzić i ma do zaoferowania bardzo dobry, atestowany produkt.
Czy według Pani, rodzice przywiązują dziś większą wagę do walorów zdrowotnych obuwia? Jeśli tak, na co zwracają uwagę, kupując buty swoim pociechom?
Nasi Klienci polegają na naszej wiedzy, doświadczeniu i fachowości. W salonach Centrum Obuwia Dziecięcego „KRASNAL” pracują m.in. wykształceni fizjoterapeuci i podolodzy. Podpowiadamy na co należy zwrócić uwagę przy wyborze obuwia atestowanego czy ortopedycznego i na jaką wadę będzie odpowiedni dany typ obuwia.
Właściwy konstrukcyjnie but dla dziecka powinien dobrze stabilizować pietę, powinien być elastyczny i łatwo zginać się na linii palców, powinien być odpowiednio szeroki, aby paluszki miały swobodę poruszania, lekko wyprofilowany. Musi posiadać właściwie dobrany zapas, gdyż wiadomo, że stópki dziecka rosną.
Takich właśnie butów nasi Klienci u nas szukają i wiedzą, że stawiamy na jakość, zarówno w doborze jak i obsłudze Klienta.
Jakie buty sprzedają się najlepiej w Państwa sklepie?
W naszych sklepach, zarówno w Toruniu jak i w Bydgoszczy, najlepiej sprzedaje się sezonowe obuwie polskich producentów wykonane ze skór naturalnych oraz obuwie profilaktyczno-ortopedyczne, a także atestowane kapcie tekstylne.
Czy dzieci mają wpływ na decyzje zakupowe rodziców?
Jeśli chodzi o małe dzieci, to decyzję podejmują rodzice, natomiast starsze dzieci, które mają już swoje ukształtowane preferencje odnośnie kolorystyki czy wyglądu obuwia, mocno „naciskają” na rodziców. Nie ma w tym nic złego, gdy spośród kilku dobrze dobranych propozycji, dziecko wytypuje swój najlepszy model.
Czym dzieci sugerują się, wybierając dla siebie obuwie?
Dzieci sugerują się głównie wyglądem, natomiast rodzice dbają, aby obuwie było odpowiednio dopasowane, wygodne, praktyczne, dobre jakościowo oraz konstrukcyjnie.
Co wybierają klienci?
Beata Pakuła, mama:
Sobie samej nie kupuję drogich butów, ale dzieciom – tak. Wybierając buty dla synów wybieram przede wszystkim skórzane, oddychające, atestowane. Polegam na doradztwie pań ze sklepów z dziecięcym obuwiem „Urwis” i „Krasnal”, w których kupuję buty dla młodszego syna, który obecnie ma 3 latka. Przed przymierzeniem butów mierzymy stopy syna, który ma wysokie podbicie, a stopy minimalnie różnią się długością. Starszy syn, który ma 15 lat, sam wie, jakie buty chce nosić. Dla niego kupuję dobre buty sportowe ‒ oczywiście na miarę możliwości finansowych, bo niektóre modele markowego obuwia sportowego są zbyt drogie. Chcę, aby stopy moich synów prawidłowo się rozwijały i dobrze służyły im przez całe życie.
Beata Wojdak, mama:
Wybierając buty dla synka Bartosza (2 lata i 8 miesięcy), kieruję się przede wszystkim ich jakością. Porównuję pod tym względem obuwie od różnych producentów. Chcę, aby moje dziecko nosiło buty oddychające, ze specjalnymi wkładkami. Oboje z mężem uważamy, że zaoszczędzić możemy na innych zakupach, jednak nie powinniśmy tego robić kosztem zdrowia dziecka. Z tego właśnie powodu synek ma na nogach buty, które kosztują prawie 200 zł, a rozwijające się szybko dziecko może nosić je tylko kilka miesięcy. Znam i cenię dziecięce obuwie firm Bartek i Geox.
Tekst: Agnieszka i Jarosław Wadych, Joanna Brzozowska