Według danych GUS w październiku 2019 r. sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła o 4,6% r/r oraz o 7,0% w porównaniu z wrześniem br. W 2018 r. odnotowano wzrost odpowiednio o 7,8% (r/r) i 6,6% (m/m). Narastająco, w okresie I-X 2019, wzrost sprzedaży detalicznej wyniósł 5,6% (6,5% w roku ubiegłym).
Wzrost w październiku 2019 r., w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku (w cenach stałych), odnotowano we wszystkich grupach przedsiębiorstw, oprócz jednostek z grupy „pozostałe” (spadek o 1,7%). Najwyższe wzrosty zaobserwowano w przedsiębiorstwach zaklasyfikowanych do grupy: meble, rtv, agd (o 10,9%), prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (o 9,1%), jednostkach handlujących pojazdami samochodowymi, motocyklami, częściami (o 6,8%) oraz jednostek z grupy tekstylia, odzież, obuwie (o 6,3%).
Utrzymująca się skłonność konsumentów do zakupów spowodowana jest korzystną sytuacją na rynku pracy. Pozytywne nastroje zapewnia realny wzrost średnich wynagrodzeń, dodatkowe świadczenia społeczne i zapowiadana podwyżka płacy minimalnej. W listopadzie można oczekiwać wzrostu sprzedaży detalicznej na poziomie 4,5% (ceny bieżące). W całym IV kwartale oczekiwany wynik powinien być jeszcze korzystniejszy ze względu na wzrost wydatków na zakupy świąteczne.